NATEMAT POLECA Pojechaliśmy do Puszczy Białowieskiej. To nie kornik i minister Szyszko są największymi szkodnikami

Czy wiesz, że dzieci radzą sobie same tylko w bajkach?

Fundacja Hospicyjna
"Kopciuszki, sierotki Marysie, Jasie i Małgosie są wśród nas, nie tylko w bajkach. XII kampania społeczna Fundacji Hospicyjnej "Hospicjum to też Życie" przypomina, że dzieci po stracie kogoś bliskiego, zepchnięte na margines życia, same sobie nie poradzą. Bez wsparcia socjalnego i psychologicznego ich bajka może nie mieć happy endu".

Po śmierci mamy Marii, miałam wtedy trochę ponad 8 lat, babcia Teresa nazwała mnie pieszczotliwie "sierotką Marysią" i pół-sierotką. Przypomniałam sobie o tym przed chwilą, kiedy oglądałam opublikowany przed godziną spot XII kampanii społecznej Fundacji Hospicyjnej "Hospicjum to też Życie" pod hasłem „Dzieci radzą sobie same tylko w bajkach. Pomóż osieroconym dzieciom”.
Wszystko to prawda... Dzieci radzą sobie same tylko w bajkach. Osierocone dzieci potrzebują przede wszystkim profesjonalnej pomocy psychologicznej.
22 lata temu, kiedy miałam te trochę ponad 8 lat, nikt nie słyszał o podobnych akcjach społecznych, podobnie jak i o jakiejkolwiek pomocy - zwyczajnie ich nie było. Z żałobą po mamie "poukładałam się", kiedy byłam już dorosła. Czy raczej: dopiero, kiedy byłam dorosła. To szalenie ważne, że dziś dzieciaki mogą uzyskać i uzyskują niezbędną pomoc. Dzięki tej pomocy ich życie będzie choć trochę łatwiejsze!

XII ogólnopolska kampania społeczna Fundacji Hospicyjnej „Hospicjum to też Życie” prowadzona jest pod hasłem „Dzieci radzą sobie same tylko w bajkach. Pomóż osieroconym dzieciom”. Jej podstawowym narzędziem jest odwołanie się do pamięci zbiorowej znanych bajek, których bohaterami są dzieci pozbawione przynajmniej jednego rodzica. Kopciuszek, Jaś i Małgosia, sierotka Marysia, dziewczynka z zapałkami, królewna Śnieżka – na ich losy, często dramatyczne, strata najbliższych osób w przeszłości miała istotny, choć niejednorodny wpływ. Obniżyła status materialny, usunęła poza nawias lokalnej społeczności, w sposób znaczący zaważyła na kształtowaniu się osobowości.

Najważniejszym zadaniem kampanii jest promocja prowadzonego przez Fundację Hospicyjną programu wsparcia psychologicznego „Tumbo Pomaga”, realizowanego poprzez portal internetowy www.tumbopomaga.pl oraz cykl szkoleń dla psychologów, pedagogów szkolnych i nauczycieli. Zadaniem kampanii jest zwiększenie świadomości społecznej na temat problemów związanych z przeżywaniem żałoby przez dzieci i młodzież oraz roli udzielanego im wsparcia, a także wskazanie możliwych do zastosowania form pomocy.
Celem kampanii jest także zebranie funduszy z wykorzystaniem numeru tzw. charytatywnego SMS-a, wpłat na konto, kwest w formie zbiórek do skarbonek podczas organizowanych wydarzeń oraz zbiórki na portalu siepomaga.pl. Uzyskane tą drogą środki zostaną przeznaczone na pomoc socjalną dzieciom, które straciły bliskich pod opieką hospicjum, oraz na szkolenia nauczycieli z tematyki wsparcia dziecka w żałobie.

Co pół godziny ktoś poniżej 20. roku życia staje się w Polsce sierotą!
Najczęściej osierocone dziecko ze swoją żałobą pozostaje samo. Dlatego tak ważna jest pomoc okazana w sposób profesjonalny i na czas.
Pomóż osieroconym dzieciom, wejdź na www.funduszdzieci.pl, zobacz jak pomóc na www.tumbo.pomaga.pl.
Trwa ładowanie komentarzy...